Bezpieczeństwo stosowania barwników spożywczych

spożywcze barwniki zawsze w cenie

Wśród wielu osób barwniki spożywcze budzą grozę/ Wydaje im się, że jest to coś bardzo niezdrowego, czego należy absolutnie za wszelką cenę unikać. Okazuje się jednak, że jest to niebezpieczny mit, w który nie warto wierzyć.

Czy barwniki spożywcze są bezpieczne?

zestaw spożywczych barwnikówWarto zauważyć, że rodzajów barwników jest naprawdę bardzo dużo. Oczywiście, wśród nich są również takie, które niezbyt pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Niemniej jednak, nie ma ich w produktach dopuszczanych do sprzedaży. Polskie prawo bowiem jest w tej kwestii bardzo jasne. Zgodnie z przepisami, do sprzedaży nie może zostać dopuszczony produkt zawierający chociażby śladowe ilości barwników spożywczych, które mogłyby w jakimś stopniu zaszkodzić człowiekowi. Można więc spokojnie kupować produkty ze składnikami oznaczonymi literą E oraz jakimś numerem. Są to właśnie oznaczenia barwników.

Naturalne i sztucznie syntetyzowane

Część barwników spożywczych dodawanych do produktów jest pochodzenia naturalnego. Oznacza to, że pochodzą one bezpośrednio z roślin. Za przykład może tutaj posłużyć barwiący na zielono chlorofil, który jest wszechobecny w przyrodzie. Zawierają go praktycznie wszystkie rośliny zielone.

Istnieją także barwniki spożywcze identyczne z naturalnymi. Są one sztucznie syntetyzowane, jednak ich skład jest zwykle taki sam jak barwników naturalnych. Tego typu barwniki również nie są groźne dla zdrowia ludzi. Tak naprawdę grupa groźnych dla człowieka barwników jest niewielka. Poza tym, nie sposób trafić na nie w produktach dostępnych w polskich sklepach, dlatego barwniki spożywcze  z Ale Dobre powinny przestać budzić postrach wśród konsumentów.