Jak impregnować drewniane deski do pizzy?

deska do pizzy

Drewniana deska do serwowania pizzy to jeden z niezbędnych elementów, który musi znaleźć się w kuchni wielbicieli tego dania. Ze względu na cechy charakterystyczne cechy materiału, takie deski należy odpowiednio pielęgnować i impregnować.

Jak impregnować drewniane deski do pizzy?

deska do pizzy

W przypadku impregnacji drewnianych desek niezależnie od tego czy będą to deski do pizzy, czy deski do krojenia należy pamiętać o tym, że ze względu na ich zastosowanie do impregnacji muszą być użyte wyłącznie środki przeznaczone do kontaktu z żywnością. Z tego też względu niezbyt dobrym rozwiązaniem będzie zakup produktów do impregnacji w sklepach budowlanych czy meblowych. Poza wyborem odpowiedniego środka bardzo pamiętać również o tym, aby przed przystąpieniem do pracy bardzo dokładnie deskę oczyścić.
Jednym z najlepszych środków, jakie można wykorzystać do impregnacji drewnianej deski, jest oliwa z oliwek, bądź olej rzepakowy. Stosując te substancje, po umyciu deski należy nałożyć na nią równomiernie warstwę oleju bądź oliwy i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Dla większy efektywności impregnacji warto powtórzyć jeszcze raz cały proces.

Poza oliwą z oliwek czy olejem rzepakowym do impregnacji drewnianych elementów bardzo dobrze sprawdza się olej kokosowy. W tym przypadku, aby olej lepiej przylegał do impregnowanej powierzchni, powinien zostać rozpuszczony w kąpieli wodnej, po czym rozprowadzony na całej długości deski i pozostawiamy do wyschnięcia.
Kolejnym środkiem doskonale sprawdzającym się w impregnacji drewnianych powierzchni jest olej mineralny, czyli po prostu ciekła parafina, którą można bardzo łatwo nabyć w niemal każdej aptece. Co istotne jest to substancja, która nie jełczeje, dlatego też bardzo długo zachowuje swoje cenne właściwości.