Lampy do jadalni – na co zwrócić uwagę?

Jadalnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w domu, odpowiednio dobrane lampy mogą zupełnie odmienić wnętrze, a w jadalni tworzą klimat, który sprzyja wspólnym rozmowom i dobremu samopoczuciu. Oprócz funkcji estetycznej lampy do jadalni pełnią funkcję praktyczną, są niezbędnym źródłem światła.

Jak dobrać kształt i kolor lamp?

Zastanawiając się nad formą lampy do jadalni, warto dobrać ją podobnym kształtem do stołu. Jest to rozwiązanie, które zapewnia optymalną ilość światła nad stołem. Kulista forma lampy nad okrągłym stołem lub kanciasta nad prostokątnym pozwala również zachować harmonię w przestrzeni. Ważna jest takę wielkość lampy, nie może być zbyt mała, w takiej sytuacji dobrze jest zawiesić kilka sztuk, zbyt duża lampa może z kolei zdominować przestrzeń, trzeba zachować odpowiednie proporcje. Istnieje również zasada, według której kształt, a także kolor lamp w jadalni powinien harmonizować stylistycznie z krzesłami. Jeśli jadalnia jest otwarta na kuchnię, czy salon lampy powinny harmonizować z resztą oświetlenia. Gotowe zestawy lamp nie prezentują się elegancko w takiej przestrzeni, można dobrać lampy o podobnym kształcie, ale wykonane z innych surowców, a jeżeli lampy mają inne kształty, należy zastosować ten sam kolor.

Kolor lamp do jadalni może harmonijnie dopasować się do reszty aranżacji jadalni albo może być fragmentem kontrastowym, barwą zupełnie przeciwstawną. Przy jasnych ścianach i meblach dobrze komponuje się nieco ciemniejszy odcień lampy.

Lampy do jadalni – na jakiej wysokości?

W sytuacji, kiedy jadalnia jest przestrzenią otwartą na kuchnię czy salon, lampy powinny wisieć na różnej wysokości, ale wszystkie powinny być w zasięgu wzroku. Wysokość zawieszenia lamp do jadalni (https://candellux.com.pl/pl/menu/lampy-do-jadalni-200.html) powinna być dobierana indywidualnie według preferencji, ale przy zachowaniu kilku założeń:

  • nie za nisko, aby nie zahaczać głową przy wstawaniu od stołu,
  • niezbyt wysoko, aby blat stołu był odpowiednio oświetlony,
  • bez oślepiania, odległość lampy powinna być na tyle duża, aby oprawy z widoczną żarówką nie raziły w oczy.

Na jakiś czas można zachować dłuższy kabel, przynajmniej do czasu, kiedy uda się znaleźć satysfakcjonującą wysokość. W jadalni nastrój tworzy nie tylko górne światło, zwłaszcza kiedy pomieszczenie jest większe, niezbędne są dodatkowe elementy oświetlenia, lampy boczne, kinkiety lub mała, dyskretna lampa stołowa. Trzeba również pamiętać, że lampy do jadalni tworzą oświetlenie centralne, dlatego pasują do nich modele żarówek z ciepłym i rozproszonym światłem.