Praktyczny i estetyczny zegar na ścianę

Wybór idealnego zegara na ścianę nie jest zadaniem łatwym. Podczas jego zakupu warto bowiem zwracać uwagę na kilka istotnych elementów, które przekładają się na jego późniejsze wygodne użytkowanie. Należy bowiem pamiętać o tym, że zegar poza funkcją estetyczną pełni również rolę praktyczną. 

Jak wybrać zegar estetyczny i funkcjonalny?

Podczas wyboru zegara warto zwracać uwagę na to, aby łączył on w sobie funkcję praktyczną oraz atrakcyjny wygląd. Zegar musi być zatem czytelny, a jednocześnie powinien się dobrze komponować ze stylem otaczającej go przestrzeni. W przypadku wnętrz utrzymanych w tradycyjnym wydaniu warto zatem wybierać modele klastyczne, na przykład zegary retro lub szafkowe zegary z wahadłem. Są one dość duże i mogą być umieszczane zarówno na ścianie, jak i na komodzie czy podłodze. Prezentują się niezwykle okazale lecz wymagają dużej przestrzeni. Z kolei we wnętrzach nowoczesnych doskonale sprawdzą się zegary, które cechują się niecodzienną formą lub kolorem. Do wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim pasują delikatne zegary w pastelowych kolorach, natomiast wnętrza glamour – bogate zdobienia i błysk. W przypadku mieszkań aranżowanych w stylu industrialnym warto korzystać z przedmiotów własnoręcznie wykonanych. Są one unikatowe, a ich przygotowanie sprawia wiele satysfakcji. Ponadto, warto pamiętać o tym, że rozmiar zegara zawsze powinien być dopasowany do wielkości danego pomieszczenia. Zegar musi być zatem dobrze widoczny, ale nie może swoją wielkością przytłaczać otaczającej go przestrzeni. Ponadto, poza aspektem estetycznym, zegar musi być również praktyczny. 

Praktyczny zegar na ścianę

Podczas wyboru zegara na ścianę poza jego wyglądem warto również zwracać uwagę na kilka istotnych elementów, które wypływają na jego funkcjonalność, w tym: głośność pracy, praca bezobsługowa czy łatwość czyszczenia. Mechanizm pracy zegara powinien pracować dość cicho. Należy bowiem pamiętać o tym, że wydawane przez bardzo długi czas rytmiczne dźwięki mogą stać się bardzo uciążliwe. Ponadto, niektóre zegary mogą pracować bezobsługowo lub też mogą one wymagać regularnego nakręcania. Choć początkowo to zadanie wydaje się bardzo atrakcyjne, z czasem może się ono okazać nużące i bardzo meczące. Po trzecie, podczas wyboru zegara warto zwracać uwagę na rodzaj materiałów, z którego został on wykonany. To w dużej mierze wpływa na tempo powstawania zabrudzeń oraz późniejszą łatwość jego  czyszczenia. Zegar może być bowiem wykonany z plastiku, akrylu, drewna lub stali.  Ponadto, na funkcjonalność zegara wpływa wysokość na jakiej został on powieszony. Co prawda wysokie umieszczenie zegara pozwala na jego niewyeksponowanie, lecz przy dłuższym użytkowaniu staje się bardzo mało praktyczne. Zegar zazwyczaj znajduje się w centralnym punkcie pomieszczenia. W salonie jest to miejsce nad sofą, nad stołem lub nad drzwiami. Warto wówczas zadbać o to, aby zegar stanowił główną ozdobę na ścianie. Nadmiar dodatków może bowiem wprowadzać niekorzystne wrażenie przeładowania przestrzeni.