Dlaczego powinno się kupować ceramiczne doniczki?

donica z ceramiki

Stworzenie niewielkiej zielonej przestrzeni na balkonie lub tarasie to marzenie wielu osób. Poświęcają naprawdę ogrom czasu na wybranie odpowiedniego typu i gatunku roślin, a także ich właściwego ustawienia. Co jednak również ważne, pamiętać się powinno także o wybraniu dobrej doniczki. Specjaliści i sprzedawcy sprzętu i akcesoriów ogrodniczych zgodnie przyznają — najlepsze są doniczki ceramiczne. Dlaczego należy wybrać właśnie je?

Czy doniczki plastikowe nie będą lepszym wyborem?

donica z ceramiki

Wielu początkujących miłośników roślin powątpiewa w opinie specjalistów oraz sprzedawców w zakresie materiału wykonania doniczek. Kierują się oni przede wszystkim niską ceną, co kieruje ich w stronę doniczek plastikowych. Czy jest to jednak dobry wybór?
Choć doniczki plastikowe faktycznie są bardzo tanie, to jednak są także dość niskiej jakości. Nie tylko są wrażliwe na czynniki zewnętrze, takie jak niska i wysoka temperatura, lecz także są dość delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Dodatkowo rośliny mogą w nich rosnąć z dużymi problemami, które wynikać będą ze zbyt szybko przesychającej gleby.

Najważniejsze korzyści ceramicznych doniczek

Jak więc widać zakupienie tego rodzaju doniczek może oznaczać spore problemy od strony poprawnego wzrostu roślin. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób mimo wysokiej ceny woli zakupić doniczki ceramiczne z. Czym się one konkretnie cechują i jakie zalety płyną z ich posiadania?
W pierwszej kolejności zauważyć trzeba, że ceramiczne doniczki charakteryzują się ponad przeciętną wytrzymałością na różnego typu zagrożenia, które w zróżnicowany sposób mogłyby doprowadzić je do zniszczenia lub przynajmniej uszkodzenia. Oczywiście są one bardzo trwałe i mocne, więc niestraszne są im zarysowania, uderzenia czy też nawet zadrapania. Ich powierzchnia zwyczajnie nie ulegnie takim defektom. Co jednak bardzo istotne, ceramiczna doniczka z https://kwiatydonice.pl/pl/c/Doniczki-ceramiczne/347 jest także niewrażliwa na szereg czynników ze strony warunków atmosferycznych. Doskonale znosi wysokie oraz niskie temperatury, a także większego wrażenia na niej nie robi silne nasłonecznienie. Dzięki temu nie zmieni swojego wyglądu pod wpływem światła UV.

Czy doniczka ceramiczna wpływa na hodowane rośliny?

Wiedzieć trzeba, że ceramiczne doniczki to nie tylko ogromne zalety ze strony trwałości i wytrzymałości ze strony różnych zagrożeń, lecz również dobroczynny wpływ na same hodowane rośliny. Jak to możliwe i na czym to w ogóle miałoby polegać?
Wiedzieć trzeba, że ceramika ma silną właściwość absorpcji wody. Oznacza to, że przez dłuższy czas pozostaje nieco wilgotna, co zapobiega wysychaniu ziemi nawet w trakcie bardzo silnego upału. Chroni korzenie roślin przed wysychaniem i przyczynia się do lepszej kondycji hodowanej rośliny.
Co jednak równie ciekawe ceramika zapobiega nie tylko przed wysychaniem, lecz również przed zbyt niską temperaturą. Dzięki temu rośliny w takich doniczkach spokojnie mogą zimować na zewnątrz i nic groźnego nie powinno się im przydarzyć ze strony mrozu. Jest to zatem rozwiązanie niezwykle wygodne.