Jaki obrus najlepiej wybrać?

Kto z nas nie chciałby, by jego stół w jadalni czy salonie prezentować się w elegancki sposób, a do tego spełniał wszystkie praktyczne funkcje. Odpowiednio wybrany obrus do stołu powinien połączyć w sobie te dwa istotne elementy. Na rynku znajdziemy wiele obrusów, które różnią się materiałem, kształtem i rozmiarem: https://witek.pl/tekstylia/obrusy/, dlatego wiele osób zastanawia się, jak je wybrać. 

Odpowiedni rozmiar 

Aby dekoracja stołu spełniała wszelkie swoje funkcje, powinna być przede wszystkim stosownie do niego dobrana. Początkowo powinniśmy starannie zmierzyć powierzchnię blatu stołu: szerokość, długość, a w przypadku okrągłych stołów- także średnicę. Żeby obrus nie utrudniał domownikom swobodnego użytkowania stołu, musi zwisać ponad siedziskiem krzeseł. Najlepiej będzie, jeżeli nadmiarowa część wyniesie około 20-25 centymetrów. Jeżeli już zmierzymy dokładnie blat, to trzeba dodać do niego długości, a także szerokości po około 50 centymetrów. Warto podkreślić, że inna metodę należy obrać, w przypadku gdy chcemy kupić obrus do ławy. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się bieżniki. Najczęstszy wymiar w takim przypadku to: 50 x 100 centymetrów lub 60×120 centymetrów. Trzeba też wspomnieć o tym, że w przypadku stołu, a także ławy najlepiej wypadną bieżniki, których końce powinni zwisać na długość 25 centymetrów z wszystkich stron. Warto podkreślić, że takowa forma świetnie doda elegancji, a także stanowić świetną dekoracją stołu oraz wnętrza. O wiele łatwiej będzie nam wyliczyć stół o wymiarach kwadratu. W takim przypadku należy zmierzyć tylko jeden bok blatu i dodać około 40 centymetrów. Jeśli w naszej jadalni bądź kuchni stoi mały stolik, to wtedy warto postawić na trochę mniejszy rozmiar- dzięki temu nie zaburzymy proporcji w stosunku do całej powierzchni blatu stołu. 

Jaki materiał najlepiej wybrać?

Jeśli już znamy dokładny wymiary obrusu, to następnie powinniśmy wybrać właściwy materiał. Najlepiej będzie rozeznać się w wadach oraz zaletach różnych tkanin. Obrusy najczęściej są wykonane z lnu, bawełny, rami, sizalu, jedwabiu czy mieszanek lniano-bawełnianych. Obrus lniany to głównie elegancki wygląd. Powinien perfekcyjnie uzupełnić praktycznie każde wnętrze, w którym się znajdzie. Ponadto może być stosowany przez bardzo dużo lat. Nie elektryzuje się i dzięki dość małej kurczliwości, powinien zachowywać swoje pierwotne rozmiary. Ponadto z tego typu materiału łatwo będzie usunąć każdy rodzaj plamy. Minusem jest to, że takiego obrusy są dość kosztowne, a ich utrzymanie jest nieco problematyczne. Obrusy bawełniany są bardzo powszechne i są zdecydowanie tańsze niż lniany odpowiedniki, choć często znaleźć je można w grupie droższych dekoracji stołowych. Wynagrodzą nam jednak wszystko z nawiązką dzięki szlachetnemu wyglądowi. Dodatkowo są bardzo trwałe oraz łatwo można wywabić z nich wszelkie plamy. Obrusy lniano-bawełniany to świetna opcja, zwłaszcza do codziennego użytkowania w kuchni czy jadalni. Cechują się tym, że są bardzo trwałe, grube, a także stabilne. Ponadto trudno będzie je zabrudzić. Minusem jest konserwacja, która bywa uciążliwa.