Oświetlenie ścienne, czyli korzyści z zastosowania kinkietów

kinkiety ścienne

Stworzenie przytulnego domu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba dokładnie przemyśleć każdy szczegół wnętrza, dobrać odpowiednie stoły i krzesła oraz oprawy oświetleniowe. Armatura, nawiasem mówiąc, odgrywa ważną rolę w projekcie. Mowa tu nie tylko o żyrandolach, ale również o lampach ściennych – kinkietach.

Lampy ścienne są zazwyczaj wykorzystywane do podkreślenia różnych elementów dekoracyjnych: obrazów, plakatów. Tworzą one również romantyczną atmosferę i uzupełniają żyrandole, pozwalając oświetlić pomieszczenie tak jasno, jak to tylko możliwe.

Kinkiety można zamontować w następujących miejscach:

  • pokoje dzienne;
  • sypialnie;
  • biura;
  • kuchnie.

Oprawy te nie tylko dekorują, ale także wizualnie przekształcają przestrzeń. Na przykład, kierując światło z kinkietów w stronę sufitu, pokój będzie wydawał się znacznie wyższy niż jest w rzeczywistości. I na odwrót, jeśli umieścisz światło na podłodze, ściany będą wydawać się niższe.

 Niedoświetlone lustra i zdjęcia

Kinkiety ścienne są często używane do oświetlania luster w łazienkach. Modele z nieprzezroczystymi kloszami są stosowane w celu uniknięcia odblasków. Zwykle montuje się je po obu stronach lustra, aby uniknąć rzucania cieni na twarz.

Szafki mogą być również wykorzystywane do oświetlania obrazów. Jeśli masz jedno dzieło sztuki, oprawy oświetleniowe mogą być zainstalowane po obu jego stronach. Jeśli na ścianie znajduje się kilka obrazów, pomiędzy nimi można umieścić lampy.

 Lampy ścienne do pokoju dziecięcego i małych pomieszczeń

Lampy ścienne są często stosowane w pokojach dziecięcych. Z reguły montuje się tam lampy ścienne z matowymi lampami sufitowymi i niezbyt jasnymi żarówkami. Światło z urządzeń skierowane jest na podłogę. Warto pamiętać, że do pokoju dziecięcego nadają się tylko stabilne oprawy oświetleniowe, których dziecko nie może złamać podczas aktywnej zabawy.