Wentylator, czy klimatyzacja?

wentylatory

Zbliżające się wielkimi krokami lato, czyli wysokie temperatury i silne nasłonecznienie, w wielu domach powodują powrót dylematu związanego z zakupem klimatyzacji. Czy warto podejmować się takiej inwestycji? A może zupełnie wystarczające będzie dotychczasowe rozwiązanie, czyli używane do tej pory wentylatory? Warto podjąć te decyzje na podstawie wyliczenia zalet i wad każdego z tych dwóch rozwiązań.

Wady i zalety klimatyzacji

Klimatyzacja znana jest przede wszystkim z jednej zalety. Chodzi mianowicie o niezwykłą skuteczność tego urządzenia. Nawet w najbardziej upalny dzień potrafi ona utrzymywać w każdym pomieszczeniu przyjemną, rześką temperaturę. Czy jednak takie sprzęt może mieć jakieś wady? Okazuje się, że tak.
Każdy, kto zastanawia się nad montażem klimatyzacji, doskonale wie, jak drogie jest to urządzenie. Koszt sprzętu, jak również jego montażu, rzadko kiedy jest mniejszy niż 3 tysiące złotych. Najczęściej liczyć się trzeba z wydatkiem nawet o dwa tysiące większym. Dodatkowo pamiętać należy, że zamontowanie klimatyzacji wiąże się ze stosunkowo dużą ingerencją w strukturę budynku.

wentylatory

A co z wentylatorem?

Czy pomimo swoich wad, klimatyzacja dzięki intensywności schładzania jest wyborem najlepszym? Nie do końca, ponieważ wiele osób nadal korzysta ze starszego sposobu, czyli z wentylatora, które kupisz w sklepie Sferis. Zaletą stosowania wentylatorów jest przede wszystkim ich bardzo niska cena w porównaniu z klimatyzacją. Zwykły, najprostszy wentylator można spokojnie zakupić nawet poniżej 50 złotych. Te najlepsze i najbardziej wydajne modele kosztują niewiele ponad 200 złotych. Jak zatem widać, różnica w stosunku do klimatyzacji jest kolosalna.

A co z wadami? Listę wad należy rozpocząć od znacznie mniejszej wydajności w schładzaniu powietrza niż ma to miejsce w przypadku klimatyzacji. Wentylator nie schładza go, a jedynie wprawia w ruch, powodując wrażenie chłodu. Dodatkowo wentylatory są o wiele głośniejsze i mniej poręczne, ponieważ wymagają postawienia ich na podłodze lub meblu. Mimo wszystko można ich niską skuteczność nieco zminimalizować, stawiając przed wentylatorem, chociażby miskę z lodem, co w naturalny sposób spowoduje schłodzenie pomieszczenia.